לא מעט חיילים מוצאים את עצמם, מסיבות שונות ומשונות, במסגרת של חקירת מצח במהלך השירות הצבאי שלהם. לא תמיד מדובר בעבירות משמעותיות, לא תמיד מדובר בעבירות שיכולות לגרום כתם לכל החיים ובכל זאת, עבור כל אחד ובפרט עבור חיילים במיוחד הצעירים שבהם, זו לא חוויה נעימה בהכרח. אך גם במסגרת חקירת מצח יש לחיילים זכויות שעליהם לדעת אותם.

הזכות הבסיסית שעומדת לרשות כל חייל שעומד במרכזה של חקירת מצח הא, הזכות לעורך דין. זה יכול להיות עורך דין צבאי מטעם הסנגוריה הצבאית וזה יכול להיות עורך דין שהוא עצמו שוכר את שירותיו, בתנאי שמדובר בעורך דין  שיש לו זכות עמידה בפני בית דין צבאי. החייל גם יכול לעמוד בעצמו אך מאחר ורוב החיילים אינם בעלי ידע משפטי, אז מן הסתם עדיף להשתמש בשירותיו של עורך דין מומחה.

זכויות נוספות שעומדות בפני חיילים שנחקרים במסגרת חקירת מצח, מתעסקות בכל הקשור לחיפושים ובדיקות. אין לחוקרים זכות לדרוש מהחייל לבצע בדיקה, כולל בדיקות שתן, ללא ראיות או ללא הוכחה על פי מה שהחוק מחייב. חייל יכול לסרב לבצע בדיקות בלי שיוטלו עליו סנקציות. על מנת שיוכלו לקחת מכם בדיקות שתן על החוקרים להציג צו קש"ב. צו של קצין שיפוט בכיר. צו זה מוצא רק אם קיים נגדכם חשד מוצק על ביצוע עבירות סמין.

זכות נוספת שעומדת לבסיסו של כל אדם, ובפרט חיילים שנמצאים במסגרת חקירת מצח, היא זכות השתיקה. זכותם לא לדבר ולא לומר שום דבר בחקירה. לא ניתן להפליל אותם על רקע השתיקה שלכם. בזכות זו משתמשים פעמים רבות, במיוחד כשיש חשד שדברים שנאמרים עלולים להפליל או שיש חשש שהדברים לא יוצגו בצורה נכונה. זו הסיבה שעדיף להתייעץ קודם כל עם עורך דין, לפני שאתם בוחרים את הדרך בה תפעלו. 

צריך להדגיש, גם אם אתם מגיעים לחקירת מצח כעדים, אתם עלולים ליפול לנקודה של הפללה עצמית. לכן אם אתם חושבים שהתשובות שתתנו במהלך החקירה עלולות להכשיל אתכם, עדיף שלא תדברו עד אשר תקבלו ייעוץ של עורך דין. ייתכן והוא יוכל להגיע להסכם עם החוקרים, לפיו כל מה שתאמרו לא ישמש כנגדם בבית המשפט.

חשוב להבהיר נקודה משמעותית, חקירת מצח היא לא דבר קל. מדובר בחוקרים מקצועיים בעלי ניסיון, אשר הרבה פעמים מנסים לנצל את חוסר הניסיון והחשש של החיילים בשביל להפליל אותם או לגרום להם להפליל את חבריהם. לכן כל דבר שתעשו, עליכם לקחת בחשבון שהחוקרים כבר ראו ושמעו, הפתרון הטוב ביותר הוא להשתמש בשירותיו של עורך דין צבאי מנוסה שידע לעזור לכם בכל דבר.

הרבה פעמים התנהגות החשוד יכולה להפיל אותו בעצמו ולגרום לו נזק, גם אם הוא איננו חשוד כלל. בעזרת שימוש בעורך דין מנוסה, תוכלו לדעת כיצד לנהוג, מה לעשות ומה לא, מה לומר ומה לא, ולעבור את החקירה בקלות.

 

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244