את כל העסקאות וההחלטות החשובות ביותר שלנו אנחנו מגבים בהסכמים. אלא שהמציאות מראה שרבים מאיתנו לא מקפידים בכלל לקרוא לעומק את המסמכים עליהם הם חותמים: החל מחוזה התקשרות עם חברת סלולר, דרך חוזה שכירות ועד להסכם ממון או גירושין. מכאן, עלולות להיווצר לא מעט אי הבנות, שבכוחן השלילי לגרום לנזק עצום. הפתרון הכמעט יחידי, למעוניינים להימנע ממצבים אלה, הוא לערוך הסכמים, מכל סוג, רק בנוכחותו של עורך דין.

למה דרוש ייעוץ משפטי?

לא קשה לחשוב על סיבות בגינן עורך דין הסכמים מקבל חשיבות כה מכרעת. כמעט בכל המקרים, ישנם בהסכמים סעיפים אשר אינם ברורים לחלוטין. זה טבעי: ההסכמים יורדים פעמים רבות לפרטי פרטים, מנוסחים בשפה משפטית שאינה פשוטה כלל להבנה ומתייחסים לסוגיות מורכבות בכל קנה מידה.

הכל טוב ויפה, עד לרגע שבו מתעוררת מחלוקת מסוימת ביחס לחוזה - יכול להיות זה עימות עם הצד השני החתום עליו, מימוש סעיף מהחוזה שלא ניתנה עליו הדעת או כל דבר אחר. במצב הזה, כאשר החתימה נמצאת כבר על המסמך, קשה מאד לצאת מהבור אליו נכנסים. כמו בכל דבר בחיים, גם כאן דרך ההתמודדות הטובה ביותר היא באמצעות מניעה – שקילה בכובד ראש של סעיפי החוזה. והיות ואף אחד מאיתנו לא נולד עורך דין, נדרש להיעזר בכזה.

על המורכבות שבסעיפים

הסיוע של עורך דין מוסמך במהלך עריכת הסכם חולש על מספר היבטים הנוגעים לו. ראשית, עורך דין בראשון לציון או בכל איזור אחר ברחבי הארץ, כאשר הוא אכן בקיא בתחום אליו משתייך החוזה, יוכל "לתרגם" את כל אחד מהסעיפים לשפה פשוטה יותר, וכן להסביר את המשמעות שלהם, בפועל, עבור אותו צד בחוזה. זאת ועוד, הכרת הגורם המשפטי עם התחום מאפשרת לו גם לדעת אילו סעיפים שצריכים להיכלל בחוזה אינם קיימים בו בפועל, ומה רצוי להוסיף על מנת לייצג את האינטרס של הצד החותם. כך, לדוגמא, הסעיפים הנוגעים לסוגיות פיננסיות, דוגמת מיסוי, שנראה כי קשה למצוא אזרחים ישראלים רבים שמבינים אותם ברמה מספקת.
העין המקצועית של עורך הדין תוכל להבטיח כי החוזה עליו חותמים הוא אכן ההוגן ביותר. בתחומים המשפטיים השונים, קביעה זו מקבלת חשיבות רבה עוד יותר: מדי שנה, נעשים אינספור נסיונות להונאה בחוזים השונים. אם ניקח את תחום הנדל''ן, למשל, רק עורך דין יוכל להימנע מכניסה למלכודות דוגמת זיוף זהותו של המוכר בעסקה מסוימת, השכרת או מכירת נכסים שאינם בבעלות הצד השני וכן הלאה.

ליווי עד לחתימה

מעבר לסקירת המשתנים השונים שמרכיבים את משוואת ההסכם, עורך הדין נמצא שם על מנת לפקח כי ההליך כולו מתנהל על הצד הטוב ביותר. בלא מעט הסכמים, נדרש כל אחד מהצדדים להנפיק מסמכים רלוונטיים, בעוד סעיפים אחרים מצריכים בדיקות בירוקרטיות אלה ואחרות. עורך דין המבצע את כל אלה יוכל לקצר תהליכים, ולהגביר, במידה לא מבוטלת, את ההוגנות והתקפות של ההסכם שעתיד להיחתם.

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244