לעיתים קרובות עובד בארגון החושף התנהלות מושחתת ולא חוקית, מוצא את עצמו חשוף להתנכלויות, הטרדות ופיטורים. החקירות וההליכים המשפטיים עלולים לקחת שנים, ובזמן הזה העובד עלול למצוא את עצמו חסר תעסוקה, מנודה ואף מאוים. אחד הארגונים שקמו לשם הגנה על זכויותיהם של חושפי שחיתויות היא עמותת עוגן, שבין מייסדיה היו מיה קוך ועורך הדין גדעון פישר (מייסד והבעלים של משרד עו"ד גדעון פישר ושות').

פעילות עמותת עוגן

עמותת עוגן נאבקת בשחיתות, ופועלת לקידום התנהלות חוקית ומוסרית במקומות העבודה במגזר הפרטי ובמגזר הציבורי. פעילות העמותה כוללת הגשת עזרה משפטית לחושפי שחיתויות שסובלים מהתנכלויות, הטרדות ואיומים, פרויקטים לקידום טוהר המידות במקומות עבודה, קידום חקיקה להגנה על חושפי שחיתויות, וכן פעילות במרחב התקשורתי.

ההגנה בחוק על חושפי שחיתויות

חוק ההגנה על חושפי שחיתויות אוסר פיטורי עובד, או פגיעה בתנאי העסקתו בשל העובדה שחשף מעשי שחיתות בארגון. החוק מחייב השבתו למקום עבודתו או העברתו למקום נאות אחר, וכן במקרה של פיטורים או פגיעה רשאי בית דין לפסוק לעובד פיצויים. עמותת עוגן יזמה חוק נוסף, המחייב הענקת אות הוקרה לאותו עובד שהעז לחשוף מעשה שחיתות בחברה. יחד עם זאת, למרות ההגנה שבחוק מעסיקים פרטיים וציבוריים יודעים לנצל את הפרצות ולפטר את חושף השחיתות מבלי שיתנו את הדין על כך.

חושפי השחיתויות כשומרי הסף של טוהר המידות והמנהל התקין

מדינת ישראל רוויה בשחיתויות והתנהלות לא תקינה, ונדמה שהמצב הולך ומחריף עם השנים. הנורמות התקינות הולכות ונרמסות, ואנו נחשפים שוב ושוב להתנהלות לא הגונה, לא חוקית ולא מוסרית. חושפי השחיתויות מוצאים את עצמם מותקפים ומאוימים, חשופים להתנכלויות, להרעה בתנאי העסקתם ואף לפיטורים. מהרגע שבו חשף העובד את השחיתות שבארגון, הוא בודד במערכה, שכן כל מי שמשתף פעולה עם השחיתות נמצא בצד השני. יש להבין כי חושפי השחיתויות מהווים נדבך חשוב במלחמה בשחיתות, ולכן יש צורך וחשיבות בהגנה עליהם. ככל שיזכו ליותר הגנה ופיצוי כך יהיו יותר אנשים שיעזו, וככל שיותר אנשים יזעקו כנגד השחיתות כך היא תמוגר מקרבנו.

אור בקצה המנהרה

לאור הנאמר, עמותות כגון עוגן, השמות להן כמטרה את התמיכה בחושפי השחיתויות, מגינות לא רק עליהם אלא על החברה בכללותה ששואפת לקיים מנהל תקין ותרבות ארגונית מתוקנת. הפעילויות הנעשות על מנת לקדם שמירה על טוהר המידות בחברות וארגונים, וכן חקיקת חוקים ותקינת תקנות להגנה על חושפי שחיתויות, יעזרו לקידום תרבות ארגונית נאורה.

למידע נוסף: עורך דין הוצאה לפועל

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244