רבים מהאנשים יכולים לעבור חיים שלמים מבלי להיעזר באיש מקצוע כגון נוטריון, אך אנשים רבים גם עשויים באמצע החיים להזדקק לשירותי נוטריון מבלי להבין במה בדיוק מדובר. אי לכך נציין שנוטריון הנו בעל מקצוע ייחודי שלא ניתן למצוא לו מתחרים, וזאת כי לחתימה שלו יש משמעות לא מעטה עבור מגוון גדול של סיטואציות, שלא לומר משקל משפטי, וזאת על מנת להפוך שורת מסמכים לבעלי עדות קבילה בעת משפט. אי לכך נציג במאמר זה את נושא התפקיד, המחויבות שלו ותחומי האחריות שלו, ולו עבור הפעם הבאה בה תזדקקו לשירותיו.

אודות נושא המשרה

ראשית נציין שנוטריון הנו עורך דין אשר הוסמך לאשר, לאמת ולערוך שורה של מסמכים. על מנת להיות נוטריון יש להיות חבר בלשכת עורכי הדין, אזרח ישראלי, אדם בעל עבר נקי מבחינת עבירות קלון ואף עור דין שאינו הושעה מלשכת הדין. כמו כן עורך הדין צריך להחזיק בוותק של עשר שנים לפחות בתחום עריכת הדין, לעבור השתלמות מיוחדת ולעבור בחינה של וועדה ספציפית  מטעם משרד המשפטים. ועדה זו מתכנסת פעמיים בשנה, בוחנת את ההישגים ואת כלל המסמכים ולבסוף היא זו שמהווה את הסמכות לקבל החלטה - האם אותו עורך דין יהפוך להיות נוטריון, כאשר אם אכן מתקבלת החלטה שכזו, אותו עורך דין חותם בספר הנוטריונים (על מנת להשאיר דוגמה של החתימה) והוא זוכה להפוך להיות נוטריון מהשורה.


העתק נאמן למקור

אחד התפקידים היותר מעניינים מתפקידי הנוטריון, הנו אישור העתק נאמן למקור. שירות זה לא פעם צץ כאשר הרשויות השונות מבקשות להוכיח שהצילום של מסמכים אכן זהים למסמכים המקוריים. לשם כך על הנוטריון להשוות בין שני המסמכים, כאשר אם השפה בה כתוב המסמך אינה מוכרת ברמה גבוהה לנוטריון, הוא אינו רשאי להעניק את החתימה הרצויה. עוד שירות מאוד מעניין הנו שירות תרגום נוטריוני, שגם הוא נדרש לא פעם מטעם הרשויות בארץ או בחו"ל. פה המטרה היא לוודא שהתרגום אכן אמין למקור, כאשר סיטואציות שמצריכות צורך שכזה, לא פעם מתמקדות בתרגום של תעודת בגרות, תעודת נישואים, תעודת לידה, גיליון ציונים, תעודת יושר וכדומה. על מנת שהנוטריון אכן יוכל להעניק אישור שכזה, עליו לשלוט בשתי השפות (שפת המקור ושפת היעד) ואף על הנוטריון להיות האדם אשר גם ערך את התרגום וגם עבר עליו. כאשר שני תנאים האלו מתקיימים, הוא עשוי להוות עדות קבילה בבית משפט, ללא צורך בנספחים נוספים על מנת שישמשו כעדויות תומכות.


שקיפות

ידוע שכל נוטריון מחויב לדרוש את אותו תשלום עבור כל סוג של שירות ופה נציין שהכרח זה נובע מהחשיבה על טובת הלקוח. אי לכך טוב לדעת שהמחירים עבור השירותים השונים מפורסמים ברשת, כך שניתן לבחון שהנוטריון אכן אמין וצמוד לכללים. בהנחה ויש סטייה או ישנה תלונה, טוב לדעת שישנה וועדה מפקחת אליה ניתן לפנות. 

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244