בדיקות הינשוף נמצאות בשימוש נפוץ על ידי שוטרים מזה מספר שנים. אף על פי שבדיקות אלו אינן מהוות הוכחה ניצחת לקיומו של אלכוהול בדם הנבדק ברמות גבוהות, הן מהוות אסמכתא משמעותית עבור שוטרים רבים מאחר והן יכולות לספק תשובה חד משמעית באשר לשתיית אלכוהול על ידי הנבדק. בדיקת הינשוף הינה למעשה בדיקה המבוצעת באמצעות נשיפת אוויר המבוצעת על ידי הנבדק. בדיקה זו נקראת שכן הנבדק נושף אוויר ועל פי האוויר נמדד קיומו של האלכוהול בגופו של האדם.

בדיקת ינשוף בישראל בשנים האחרונות


בדיקת הינשוף הינה בין הבדיקות הנפוצות והפשוטות ביותר שמתקיימות כיום ובניגוד לבדיקות רבות אחרות היא מוכיחה את עצמה שוב ושוב ולכן הפכה כה פופולארית. מכשיר הינשוף הוכנס לבדיקות שגרתיות לאחר התייעצות עם שר התחבורה ולאור היות המכשיר מראה את ריכוז האלכוהול בדמו של הנהג.  בדיקת ינשוף מתבצעת ברוב המקרים בהוראה של שוטר לאחר שזה קיבל את החשד הסביר כי הנהג שתה אלכוהול. שוטר רשאי גם להורות על קיום בדיקת ינשוף לאחר מקרה של תאונה.
הנבדק אינו יכול לסרב לבדיקת ינשוף והשוטר אף יכול לקחת את האדם עימו לתחנת המשטרה על מנת להיבדק. יחד עם זאת הנבדק הינו בעל זכות להתייעץ עם עורך דין במקרה של הוראה לבדיקת ינשוף על ידי שוטר או הבאה לתחנת המשטרה לצורך קיום בדיקה זו.  נכון להיום ישנם מספר תנאים בהם הבדיקה צריכה לעמוד על מנת שתהיה קבילה בבית המשפט. יש לוודא כי הנבדק לא הקיר או עישן ברבע השעה שלפני הבדיקה.  נבדק יכול להשתמש בעניין זה לטובתו.

סירוב לביצוע בדיקת ינשוף


ישנם נהגים רבים אשר  מסרבים לבדיקת הינשוף מטעמים שונים: מחלת אסטמה, מחלות לב ועוד או מתוך ניסיון להכשיל את הבדיקה. נסיונות אלו מזיקים יותר מאשר מועילים לנבדק. סירוב לביצוע בדיקת ינשוף הינו למעשה כנהיגה בשכרות! אף על פי שבשנים  האחרונות נשמעו לא מעט טענות בדבר אי דיוק הבדיקה – לאחר אי אילו דיונים ופסקי דין הוכרע כי בדיקת הינשוף הינה אמינה דיה על מנת להשפיע על פסקי דין בהם היה מעורב מקרה שכרות.
גם במקרים של פסיקה לרעת הנבדק, עדיין יש סיכוי לשפר ולשנות את ההחלטה הסופית. פנייה אל עורך דין מתאים יכולה להציל את המצב. חשוב לפנות אל עורך דין בעל ניסיון רב שנים בתחום נהיגה בשכרות על מנת לשנות את פסק הדין הסופי ולהכריע אותו לכיוון ההפוך.

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244