פעמים רבות מתעורר הצורך בשירותיו של נוטריון. בבואכם לבחור נוטריון, בוודאי תגלו שעורכי דין רבים מעניקים גם שירותים נוטריוניים. קיימים יתרונות רבים בפנייה לעורך דין המעניק שירותים נוטריונים, במיוחד לאור הפיקוח ההדוק שיש על פעילותם של הנוטריונים במדינת ישראל.

 

לא כל עורך דין יכול להיות נוטריון


עורך דין שקיבל הסמכה ורישיון לעסוק כנוטריון הוא עורך דין בעל ותק וכשירות לנושא. מבחינת תנאי הסף להפיכת עורך דין לנוטריון, הרי שמדובר רק בעורכי דין בעל ותק של לפחות עשור שעסקו במהלך עשר שנים לפחות בפרקטיקה משפטית. כלומר, אין זה רק עורך דין המחזיק תעודה במשפטים אלא עורך דין מנוסה בעל רקע עשיר וניסיון רב בתחום המשפטים. 
כמו כן, הוועדה לרישוי נוטריונים בוחנת את עברו הפלילי של המועמד ורק עורכי דין שעברו בדיקה ונמצאו שהם אינם נושאים עבר פלילי ולא הורשעו בעבירה עמה יש קלון, רשאים לבקש רישיון לשירות. במקביל, נערכת על ידי הוועדה לרישוי נוטריונים בדיקת עבר משמעתי ובדיקה בנוגע לכך אם יש תלונות אשר הוגשו נגד אותו מועמד. 
בנוסף לכך, על עורך דין שמעוניין להציע שירותים נוטריוניים להיות חבר בלשכת עורכי הדין, שהחברות בלשכה כשלעצמה מעידה על כך שהוא עבר מיפוי מקצועי בסטנדרט הגבוה ביותר והוא חלק ממסגרת שנמצאת תחת פיקוח. 
עורכי דין שהם גם נוטריונים עוברים הכשרה מקיפה ועליהם לקבל הסמכה מקצועית מטעם ועדת הנוטריונים וכן רישיון להעניק שירותים. 
 
 

חתימה? ייפוי כוח? יש למי לפנות

באילו מקרים פונים לעורך דין שהוא גם נוטריון? למשל, במעמד של אימות חתימה, על מנת שיתבצע זיהוי ואימות של חתימה המופיעה על מסמך – ביקר לפני הופעה בבית משפט. אישור חיים (לרוב במקרים בהם המוסד לביטוח לאומי מעוניין באישור חיים כדי לאשר קצבאות זקנה), אישור הסכם ממון בבית משפט במקרה של פרידה או גירושין. 
כמו כן, עולה צורך בשירות זה במקרה של ייפוי כוח נוטריוני. כלומר, עולה הצורך באישור זה כתחליף לחתימה המקורית של אדם המייפה את כוחו של מישהו אחר. הנוטריון בעצם מאמת את ייפוי כוח זה וחותם עליו לאחר הבדיקה שבוצעה על ידו. 
שירותים אלה נדרשים גם במקרים של אימות צוואה, כשזו נערכת בנוכחות של נוטריון המעניק תוקף רשמי לצוואה וכך גם מונע שגיאות של זיוף או רמייה. ברגע שיש חתימה נוטריונית על צוואה אין צורך בעדים. שירות נפוץ נוסף הוא תרגום נוטריוני שנדרש בעיקר למוסדות בחו"ל או אישור על הצהרת המתורגם, שלמעשה מעיד באופן רשמי ומקצועי שהוא אכן נאמן למקור ותורגם בדרך המדויקת ביותר. 
 

מסמכים לחו"ל - אישור אפוסטיל

במדינות בהן אושרה אמנת האג, עולה לפעמים לצורך רילוקיישן או לימודים גבוהים בחו"ל, הפקת דרכון זר וכדומה, אישור אפוסטיל. אישור זה מאמת את חתימתו של הנוטריון, שאכן הוא החתום על גבי המסמך על פי דיני המדינה שהנפיקה את האפוסטיל. אישור זה בינלאומי ולכן הוא נחשב למסמך נדרש בענייני משפט בינלאומיים ופעמים רבות, אנשים מתבקשים להפיק אישור אפוסטיל המאשר את סמכות הנוטריון במסמכים ואישורים נוטריונים בחו"ל. 

בתפקידו כנוטריון, על העורך דין להיות אובייקטיבי לחלוטין ולא לערב ממד אישי ולפעול תחת כללי האתיקה של נוטריון, כפי שנקבעו בחוק הנוטריונים. כלומר, עורך דין שנושא בתפקיד זה הוא בעל הסמכה נוספת ולכן יש לו גם פרספקטיבה רחבה יותר, הוא נמצא תחת פיקוח והינו מורשה חתימה לאימות ואישור של מסמכים שונים המחייבים חתימה של עו"ד-נוטריון.

 

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244