אנחנו אוהבים לבלות, ולעיתים רבות הבילויים שלנו כוללים גם כוס יין, בירה טובה או צ'ייסר שיקפיץ את רמות האנרגיה. לצד ההנאה הנלווית לבילוי עצמו אין ספק שלאלכוהול יש גם חסרונות, והמרכזי שבהם הוא ההשפעה שלו על הנהיגה. בפשטות, הוא מקשה על הריכוז והופך את הנהיגה מסוכנת הרבה יותר, ואף נמצא שתאונות דרכים רבות נגרמו עקב נהגים שהתיישבו מאחורי ההגה לאחר שצרכו אלכוהול. זו בדיוק הסיבה לכך שהחוק בישראל מחמיר מאוד עם נהגים שנוהגים תחת השפעת אלכוהול, ועל פי החוק נהגים שנתפסים כשהם נוהגים במצב שכרות צפויים לקנסות כבדים ולשלילת רישיון. זאת בהנחה שנתפסו נוהגים שיכורים לפני שנגרמה תאונה שהובילה לפגיעה בנפש או ברכוש.

כמה מותר לשתות?

על פי החוק, נהיגה בשכרות היא מצב שבו נהג נוסע כשבגופו ריכוז אלכוהול השווה או גבוה למינימום שנקבע, שהוא 50 מ"ג אלכוהול על 100 מ"ל דם. אצל נהגים חדשים או צעירים מתחת לגיל 24 הריכוז המותר נמוך אף יותר. אם נתפסתם נוהגים בשכרות בפעם הראשונה ייתכן שתקבלו עונש קל יחסית, אבל העונשים על עבירה מהסוג הזו חמורים למדי. במקרים רבים מדובר על פסילת הרישיון למשך שנתיים, ולמי שעבורו זוהי עבירה שנייה צפוי עונש כבד אף יותר, ועד ארבע שנות פסילה. אגב, אין חובה להמתין עם הפסילה הזו, והשוטר שיתפוס אתכם יוכל לפסול את רישיונכם לאלתר למשך 3 חודשים.

 

מה חשוב לדעת?

במקרים רבים, כאשר מדובר בעבירות חוזרות, בית המשפט עשוי לגזור על הנהג עונש משמעותי עוד יותר, ואף לקבוע מאסר בפועל. יש גורמים שונים שעשויים להשפיע על ההחלטה הזו, לרבות שיקולים אישיים וגורמים אחרים כמו הרשעות קודמות או כמות האלכוהול שאותרה במהלך הבדיקה. מן הצד השני, גם התלות של אחרים בפרנסתו של האדם ותלות הפרנסה בקיומו של רישיון נהיגה ישפיעו מאוד. הדרך הטבה ביותר להתמודד עם האשמה בנהיגה תחת השפעת אלכוהול היא להיעזר בעורך דין המתמחה בטיפול בעברות מהסוג הזה. כך תוכלו להכיר את הזכויות שלכם טוב יותר, ויהיה מי שיוכל למצוא דרכים להמתיק את העונש שייגזר עליכם באופן ניכר. הליווי המשפטי הזה הוא קריטי, גם אם מדובר בעבירה ראשונה וגם אם זוהי עבירה חוזרת. הוא חשוב בין אם לא נגרם במהלך התאונה נזק לאחרים ובוודאי אם נגרמו פגיעות בנפש, שכן מצבים אלה יובילו להאשמות חמורות אף יותר מאשר נהיגה בשכרות.

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244