אם נבחן במעט את דפי ההיסטוריה, נמצא שמדובר במשרה מאוד עתיקה, לה ניתן למצוא עדויות עוד בימי רומא העתיקה. בארץ משרה זו קיבלה מעמד חוקי בימי המנדט הבריטי, ואף הבריטים היו אלו אשר לקחו את המשרה והחליטו לפצל אותה לשתי משרת שונות. מכאן שבמשך תקופה ארוכה היו בארץ שני סוגי נוטריונים. הסוג הראשון נגע לנוטריון ציבורי אשר כלל עיסוקו נגע לצרכים פנימיים, ואילו הסוג השני נגע ל"נוטריון חיצוני" אשר לקח את כל האחריות עבור מסמכים שהיו מיועדים לצאת מעבר לגבולות המדינה. כמו כן הנוטריון החיצוני לא היה עובד מדינה (כפי שהיה הנוטריון הציבורי), אלא הוא כבר כיהן כנוטריון פרטי. 

פיתוח המושג אפוסטיל

רק בשנת 1976 הבינו שאין מדובר במצב אידאלי ולו כי הנוטריון לענייני חוץ הנו נוטריון פרטי, ועל כן הכפילות בוטלה והוחלט לאחד בין שני נושאי התפקידים כפי שנהוג עד היום. צעד זה הוביל לפיתוח המושג "אפוסטיל" - אישור אשר מוכיח מעל לכל ספק שמסמך מסוים אשר חתום בידי נוטריון, אכן חתום בידי נוטריון מוסמך. מכאן שחתימה מעין זו נמצאת עד היום כבעלת תוקף משפטי, ואך מגוון מדינות חתמו על האמנה, כאשר ראוי לדעת שכיום רוב מדינות אירופה ושלל מדינות באפריקה ובאסיה חתמו על האמנה – כולל ארה"ב ואוקיאניה.


צורת המסמך הנוטריוני

כיוון שהתחום מעוגן בחוק, ניתן למצוא שיש חוקים מאוד ברורים לכיצד מסמך נוטריוני אמור להיראות. אי לכך, בין אם מדובר בנכונות של העתק מסמך ובין אם מדובר בשירות אישור חתימה שמופיעה על גבי ממסך, תמיד נראות המסמך תענה על הקריטריונים הבאים: האישור הנוטריוני יכלול את חותמתו של הנוטריון, כאשר החתימה נעשית באמצעות חותמת לחץ שגם היא מוגדרת מראש, היא עשויה מתכת ומכילה את המילה נוטריון בשלוש שפות: עברית אנגלית וערבית או צרפתית לפי בחירה. כאשר יש יותר ממסמך יחיד, כלל המסמכים יאוגדו בסרט אדום אשר מכיל את הטבעת החותמת של הנוטריון. כמו כן מעניין לציין שבהתאם לצורת המסמך, ניתן דעת לאיזו מדינה שייך אותו נוטריון, וזאת כיוון שלמדינות שונות חוקים שונים.

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244