אחת הסיבות לתאונות דרכים, במיוחד בסופי השבוע ובשעות הקטנות של הלילה היא נהיגה בשכרות. נהיגה בהשכרות נחשבת לעבירה חמורה מתוך כלל העבירות הקשורות לתעבורה. בתי דין לתעבורה מתייחסים בכובד ראש לנהיגה בשכרות. כאן, בניגוד אולי למצבים מורכבים יותר שגורמים לתאונות דרכים, מדובר על גורם ספציפי. כך, נהג יכול בקלות למנוע תאונת דרכים בעקבות שכרות. כל שעליו לעשות הוא לא לעלות על הכביש לאחר ששתה, ולקחת בחשבון כי גם שתיה מועטה עלולה להשפיע באופן מיידי על ריכוז האלכוהול בדם, הפוגע באיכות הנהיגה ועלול לגרום לתאונת דרכים.

 

מהי הענישה הסטנדרטית על נהיגה בשכרות?

כל עוד לא הוכח שישנן נסיבות מקלות, העונש המינימלי שנקבע על ידי פקודת התעבורה הוא פסילת רישיון למשך שנתיים. כאשר מצטרפות נסיבות מחמירות כמו ריכוז אלכוהול שהיה גבוה מאוד, נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף או נהיגה בשכרות שהביאה לתאונת דרכים עם נפגעים, יהיה העונש חמור הרבה יותר. עם זאת, ישנן גם אפשרויות להקלה בעונש, אך הדבר צריך להיעשות בעזרת עורך דין תעבורה ונהיגה בשכרות. רבים חושבים כי אם "נתפסו על חם" כאשר ריכוז האלכוהול בדמם גבוה מעל המותר, אין מה לעשות בעניין וזוהי עובדה מוגמרת. כאשר בודקים את נסיבות האירוע באופן מקצועי ניתן לגלות נסיבות מקלות. לדוגמה, כאשר אדם נבדק בבדיקת ינשוף, ניתן במקרים רלוונטיים להוכיח כי בינשוף היה ליקוי שהביא לתוצאות לא מדוייקות. גם התנהגות לא הוגנת כלפי החשוד או אי הסברה על זכויותיו יכולים להיחשב לנסיבות מקלות אשר יקלו בעונש. גם אם נראה שמדובר כאן בשחור או לבן, אשם או לא אשם, מסתבר כי גם בתחום הנהיגה בשכרות יש אפור וניתן להקל בעונש במצבים מסויימים אך רק בעזרת עורך דין נהיגה בשכרות המומחה בתחום ויודע איך לבחון את הדברים.

 

מתי נחשב אדם לנוהג בשכרות?

ישנם מספר מצבים בהם יחשב אדם לנוהג בשכרות. האחד מהם הוא אם נראה לוגם ממשקה אלכוהולי בעודו נמצא ברכב ואחראי עליו, כך שגם אם ביצע חניה תוך כדי לגימה מבקבוק בירה, הדבר יחשב לנהיגה בשכרות. זאת למרות שהמשקה לא הספיק עדיין להשפיע ובדיוק עם סיום החניה הוא יפסיק את הנהיגה ברכב. מצב אחר הוא אם נמצאו בגופו סמים או חומרים המהווים תוצרי לוואי של סם מסויים. מצב שלישי שהוא הנפוץ ביותר הוא מציאת ריכוז אלכוהול גבוה בבדיקת דם או בבדיקת ינשוף. ישנו סף מסויים שמעבר לו יחשב האדם שיכור. בבדיקת ינשוף מדובר על 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר, ובבדיקת דם 50 מיקרוגרם בתוך 100 מ"ל דם. כאשר מדובר על נהג צעיר או חדש התנאים הם אפילו מחמירים יותר בגלל חוסר הניסיון וחוסר המיומנות המצטרפים לאלכוהול. במידה ואדם מסרב להבדק באמצעות ינשוף או בדיקת דם יחשב הדבר שנהג בשכרות באופן אוטומטי.

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244