בעולם בו האינטרנט שולט ורעיונות חדשים הם אבני הבניין שלו, הגנה על זכויות יוצרים קופצת לראש סדרי העדיפויות.

אתרים, אפליקציות, סרטונים, מוסיקה וטקסטים – כולם נחשבים כיצירה שעליה ניתן וצריך להגן. ברוב העולם, מסמנים יצירות בלעדיות באמצעות ©, קיצור של המילה copyright. בעברית כותבים "כל הזכויות שמורות". אך גם אם היצירה שלך אינה מסומנת כך, אין זה אומר שאחרים יכולים לעשות בה שימוש.

עורך דין זכויות יוצרים – כדי להגן על היצירה שלך

החוק בישראל קובע, כי זכות יוצרים ביצירה היא הזכות הבלעדית לעשות ביצירה או בחלק מהותי ממנה פעולה אחת או יותר לפי רשימה של פעולות. בשורה התחתונה, זכויות יוצרים אינן מגינות על הרעיון, כי אם על צורת הביטוי הספציפית לאותו רעיון.

תפקידו של עורך דין זכויות יוצרים הוא להגן על הזכות המוסרית של היוצר, שהיא לקרוא ליצירה על שמו. כדי לזכות בהגנה של זכויות יוצרים בתוך גבולות ישראל, על היצירה להיות מקורית, חדשנית, להתפרסם לראשונה בישראל ושאחד מיוצריה יהיה אזרח ישראלי.

לפי ההוראות לסעיף 47 הקבוע בחוק, הפרת זכויות יוצרים היא עשייה או ביצוע של אחת מהפעולות שיוחדו לבעל זכות היוצרים. ישנה גם "הפרה עקיפה" של זכות יוצרים, כלומר עשיית העתק. הסעיף הזה כולל מכירה או השכרה המוצר, החזקתו למטרה עסקית, הצגתו לציבור בדרך מסחרית ועוד.

פיצוי של עד 100 אלף שקלים

אם כן הייתה הפרה של זכויות יוצרים, היוצר יכול לבחור בשני מסלולים עיקריים של פיצוי: פיצוי בגין נזקים שנגרמו לו ופיצוי ללא הוכחת נזק. כל פסיקה בתיק שכזה יכולה להגיע ל-100 אלף שקלים.

בדיוק למקרים כאלו חשוב שיהיה לך עורך דין זכויות יוצרים, כדי שיגן על המוצר, על שמך ועל זכויותיך הבסיסיות.

עורך דין טוב מהתחום, אמור להגן על הקניין הרוחני שלך, לייצג אותך בבית המשפט וללוות אותך בכל התהליך. משרדים רבים המתמחים בתחום אף עוסקים בדיני זכויות יוצרים גם בהתאם לחוק האירופי והאמריקאי.

חשוב שלעורך דין זכויות יוצרים יהיה ניסיון בתחום וידע רב בנושא. מכיוון שמדובר בקניין רוחני, חובת ההוכחה היא עליך ועורך דין מהוקצע, יכול בהחלט להטות את הכף לטובתך.

צרו קשר ונעמוד לרשותכם - 03-6134244